Kupujesz używany samochód? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nowe auta, choć wspaniale wyposażone wciąż odstraszają ceną.  To główny powód, dla którego kierowcy decydują się na używane modele. Są tańsze, ale mogą się też częściej psuć- przed takim dylematem stoją Ci, którzy są zainteresowani kupnem kilkuletniego pojazdu. Z jakim ryzykiem wiąże się kupno używanego samochodu?

Zanim kupimy auto, warto przeanalizować kilka kluczowych czynników. Powinniśmy zacząć od wielkości auta:  podróżujemy sam czy z rodziną? Rozmiar i typ samochodu będzie miał znaczący wpływ na cenę. Powinniśmy dostosować pojazd do naszych potrzeb: jeżdżąc często po długich trasach warto zainwestować w samochód z silnikiem diesla, jeśli zamierzamy wykorzystywać samochód tylko na specjalne okazje w zupełności wystarczy klasyczny silnik diesla.

Używane jak nowe?

Dilerzy samochodowi stosują różne sztuczki, aby ukryć mankamenty używanych aut. Najczęściej ukrywają historię samochodu i zawsze twierdzą, że samochód był bezwypadkowy. Dlatego też warto dowiedzieć się jak najwięcej informacji o poprzednich właścicielach pojazdu. Jak tego dokonać? Np. poprzez nawiązanie kontaktu ze stacjami obsługi pojazdów, które reperowały auto. Wizyty powinny być odnotowywane i dzięki temu dowiesz się, jakim naprawom samochód był poddawany. Dobrym sposobem jest także sprawdzenie punktów stałych płyty podłogowej – takie badanie można wykonać w warsztatach samochodowych posiadających ramę pomiarową.

Uwaga na licznik

Niestety, popularnie nazywane „kręcenie liczników” to powszechna praktyka wśród doświadczonych sprzedawców. Jest jednak sposób na poznanie faktycznego stanu licznika. Aby poznać ten przebieg, należy   udać się do ASO, czyli Autoryzowanego Serwisu Obsługi. Niektórzy mechanicy niechętnie dają się namówić na określenie faktycznego stanu przebiegu i nie możemy się tym zniechęcać- musimy poznać faktyczny stan licznika. Oczywiście, im auto jest starsze, tym łatwiej zauważyć, że przebieg został zmieniony. Warto przyjrzeć się wówczas:

  • fotelom;
  • kierownicy;
  • dywanikom;
  • pedałom;
  • gałce zmiany biegów

Jeżeli te elementy wyglądają na zużyte to możemy mieć pewność, ze samochód przejechał więcej, niż nam oficjalnie powiedziano.

Ubezpieczenie

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny model samochodu i podpiszemy umowę kupna, należy zając się ubezpieczeniem pojazdu. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i przechodzi na następnego właściciela automatycznie. Jednak nie zawsze nowemu właścicielowi opłaca się ubezpieczanie auta w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.   W takiej sytuacji, warto wiedzieć, że każdy nowy właściciel ma prawo do zmiany firmy ubezpieczeniowej
w ciągu trzydziestu dni od dni zawarcia transakcji.

1 Comment

  1. Bardzo cenne wskazówki, dla osób które planują zakup używanego wozu, a nigdy nie miały do czynienia z takimi sprawami. Ah to kręcenie liczników… trzeba na to uważać, bo to praktyka coraz częstsza niestety…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *