Czym objawia się uszkodzony wtryskiwacz i dlaczego nie opłaca się bagatelizować tego problemu?
Wtryskiwacze samochodowe są elementami systemu wtrysku paliwa, które podają właściwe w danym momencie dawki paliwa pod odpowiednim ciśnieniem do komory spalania oraz zapewniają prawidłowe rozpylenie paliwa. Niestety mają one z góry określoną żywotność, w związku z czym co jakiś czas konieczne staje się wymienienie ich na nowe. Kiedy wtryskiwacze nadają się więc do wymiany?
Po czym poznać, że wtryskiwacz nadaje się do wymiany?
Wtryskiwacze są elementami pracującymi bezawaryjnie aż do osiągnięcia około stu tysięcy kilometrów. Na ich stan wpływa jakość paliwa, rodzaj silnika pojazdu i styl jego eksploatacji. Nieprawidłowo działające wtryskiwacze samochodowe objawiają się wydobywającym się z rury wydechowej ciemnym dymem, zwiększonym zużyciem paliwa, spadkiem osiągów, problemami z wchodzeniem silnika na wyższe obroty, metalicznymi odgłosami podczas pracy silnika, przedostawaniem się paliwa do oleju silnikowego.
Warto wiedzieć, że nie należy bagatelizować powyższych symptomów, gdyż wówczas mogą wystąpić znacznie poważniejsze problemy w postaci zatarcia silnika czy turbosprężarki, wypalenia tłoków, zapchania filtrów bądź też zniszczenia pompy wtryskowej. Nie ma więc co zwlekać i najlepiej wymieć uszkodzony wtryskiwacz już po zauważeniu pierwszych oznak. Wtryskiwacze nie są bowiem drogie, a dzięki zadziałaniu na czas można ustrzec się przed koniecznością poniesienia znacznie większych kosztów. Żaden właściciel auta nie chce przecież narazić się na zwiększone zużycie paliwa, kosztowną naprawę pojazdu czy też nawet przyczynienie się do znaczącego zanieczyszczenia środowiska.
Uszkodzony wtryskiwacz – samodzielna wymiana czy też skorzystanie z usług fachowca?
Wymiana wtryskiwaczy samochodowych nie jest prostym zadaniem, gdyż wymaga nie tylko posiadania konkretnych umiejętności, ale także odpowiednich narzędzi diagnostycznych. W związku z tym lepszym rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu samochodowego. Fachowcy doskonale wiedzą, jakie są polecane wtryskiwacze i potrafią dobrać te właściwe. Nie każdy z nas przecież dysponuje wiedzą na ten temat, a w odmętach Internetu amator z całą pewnością przepadnie. Ponadto nie wymienia się pojedynczego wtryskiwacza, ale cały komplet i zazwyczaj konieczne okazuje się wymienienie także pompy wtryskowej, wyczyszczenie zbiornika i całego układu zasilania. Jeśli tego nie zrobimy za pierwszym razem, musimy się liczyć z tym, że wtryskiwacze ponownie ulegną awarii i koniczna będzie powtórna ich wymiana.