Czas na wymianę sprężyn zawieszenia
Wielu kierowców zupełnie ignoruje tak niepozorne części samochodowe, jak sprężyny zawieszenia. Niestety zwlekanie z ich wymianą może mieć przykre konsekwencje, w postaci rozległych uszkodzeń samochodu, jak i zwiększonego ryzyka wypadku. Dlatego też warto kontrolować stan techniczny każdej, nawet najmniejszej części samochodowej. Podpowiadamy, jak rozpoznać uszkodzenie sprężyny zawieszenia.
Uszkodzenia sprężyn zawieszenia
Sprężyna zawieszenia to stosunkowo niewielki element, który cechuje się dosyć dużą trwałością. Mocny, metalowy, zwinięty drut w teorii nie powinien ulegać zbyt wielu awariom i tak też jest w praktyce. Niemniej jednak czasami dochodzi do uszkodzenia lub zwyczajnego zużycia sprężyny. Wynika to z ogromnego obciążenia, jakie towarzyszy pracy sprężyn. W zasadzie podtrzymują one całe nadwozie i to zarówno podczas postojów, jak i w czasie jazdy, gdy wytwarzane są szczególnie duże siły. Dlatego też prędzej czy później zwykle dochodzi do rozluźnienia sprężyn, które tracą elastyczność. W skrajnych przypadkach natomiast mamy do czynienia z ich pękaniem, które oznacza konieczność natychmiastowej wymiany elementu. Warto podkreślić, że ze względu na obciążenie sprężyn zarówno w czasie jazdy jak i podczas postojów, częstotliwość użytkowania pojazdu w niewielkim stopniu koreluje ze zużyciem sprężyn. Czas, po którym konieczna jest ich wymiana zależy głównie od masy pojazdu, gdyż im jest ona większa, tym bardziej sprężyny są obciążone.
Objawy zużycia sprężyny
Jak już wcześniej wspomniano, czasami dochodzi do pęknięcia sprężyny, które jest widoczne gołym okiem. Jest to w zasadzie jedyne uszkodzenie, jakiemu może ulec ta część samochodowa. Pozostałe problemy ze sprężynami są zwyczajnymi konsekwencjami ich eksploatacji. Mowa tutaj głównie o rozprężeniu, które nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka. Objawem zużytej sprężyny jest przede wszystkim opadanie samochodu. Rzecz w tym, iż prześwit między zawieszeniem a podłożem staje się coraz mniejszy. Ponadto, kierowca może również odczuwać słabszą amortyzację podczas pokonywania poprzecznych przeszkód. Dyskomfort może być również odczuwany podczas hamowania. Kiedy jest ono gwałtowne, a sprężyny nie działają w pełni sprawnie, przód pojazdu przechyla się ku podłożu.
Niesprawność sprężyny zawieszenia oznacza, iż konieczna jest jej wymiana. Ze względu na niewielką złożoność tego elementu oraz jego relatywnie niską cenę, nie podlega ona naprawom. Sklep z tanimi częściami zawieszenia to miejsce, w którym sprężyny można kupić za mniej niż 200 zł. Zawsze przed zakupem warto jednak sprawdzić renomę producenta takiej części. Niewątpliwie, lepiej dopłacić kilkadziesiąt złotych, jeżeli ma to zapewnić długą żywotność sprężyny zawieszenia.