Budowa układu wydechowego w samochodzie
Układ wydechowy przeciętnego samochodu osobowego może wydawać się prostym układem składającym się z kilku odpowiednio zagiętych rur, które powinny być w maksymalnym stopniu odporne na wysokie temperatury oraz trudne warunki atmosferyczne. Czy faktycznie tak wygląda układ wydechowy w naszych samochodach? Czy jego budowa rzeczywiście jest tak prosta? Czy nie spełnia żadnych ważnych ról? O tym dowiecie się z dalszej części artykułu.
Zadania układu wydechowego
Do głównych zadań układu wydechowego możemy zaliczyć oczywiście podstawową rzecz, czyli oprowadzanie spalin z komory spalania poza obręb naszego samochodu. Nie jest to jednak jedyne zadanie, które musi realizować wydech w naszym samochodzie. Kolejnym ważnym zadaniem jest filtrowanie spalin. Do tego celu używane są odpowiednie podzespoły, które przepuszczają większość gazów wytworzonych przez nasz silnik, jednak w swojej strukturze zatrzymują szkodliwe substancje, które dzięki temu nie trafiają do atmosfery. Równie ważnym zadaniem jest wygłuszanie pracy silnika. Dzięki wydechowi nasza podróż staje się znacznie bardziej komfortowa i przyjemna. Wystarczy jedna dziura w układzie by nasz samochód stał się uciążliwie głośny, co daje się we znaki szczególnie podczas długich podróży.
Z czego zbudowany jest układ wydechowy w samochodzie?
Większość układu wydechowego w naszym samochodzie to rury o odpowiedniej średnicy i odpowiednio dopasowane do kształtu podwozia pojazdu. Części układu wydechowego to jednak nie tylko metalowe rury połączone ze sobą, ale konkretne elementy które składają się na jedną całość. Jako elementy składowe wydechu w naszym samochodzie możemy wyróżnić: kolektor wydechowy, łącznik elastyczny, katalizator, filtry cząstek stałych, czujniki oraz sondy, np. lambda, a także tłumik. Warto wspomnieć, że w nowoczesnych samochodach układy wydechowe są znacznie bardziej rozbudowane.
Jakie usterki mogą dotknąć układu wydechowego?
Głównymi usterkami jakie mogą spotkać nasz wydech to wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne wynikające z jego umiejscowienia lub degradacja związana z korozją czy zużyciem się filtrów lub katalizatora. Oczywiście istnieje szereg usterek, które również mogą dotknąć układ wydechowy samochodu, jednak do najczęściej występujących z pewnością możemy zaliczyć korozję elementów metalowych układu. Aby uniknąć przykrych sytuacji związanych z uszkodzeniem układu wydechowego w naszym samochodzie należy okresowo sprawdzać jego stan. W tym celu najlepiej udać się na pobliską stację diagnostyczną, gdzie przy wsparciu specjalisty będziemy w stanie sprawdzić stan układu wydechowego w naszym samochodzie.