Akumulatory samochodowe
Chyba każdy z kierowców miał kiedyś jakieś przygody z akumulatorem samochodowym, a na pewno wszyscy wiedzą jak wygląda i znają jego podstawową budowę. Należy pamiętać, że akumulatory powinny być eksploatowane w stanie całkowitego naładowania, a każdorazowe rozładowanie negatywnie odbija się na trwałości i wydajności tego elementu. Okres eksploatacji w przypadku akumulatora najczęściej wynosi ok. 5 lat.
Najpopularniejszym typem akumulatora jest akumulator 12 V, który posiada 6 połączonych ze sobą ogniw po 2 V. Każde ogniwo posiada płyty ujemną i dodatnią, które zamontowane są naprzemiennie i wykorzystują elektrolit kwasu siarkowego. Oddziaływanie zachodzące pomiędzy płytami i elektrolitem powoduje przyjmowanie lub oddawanie ładunków elektrycznych. Gdy prąd jest oddawany, elektrolit jest coraz bardziej rzadszy a kwa siarkowy mówiąc najprościej wsiąka w płyty. Gdy ładujemy akumulator, w środku zachodzi zjawisko tzw. wyrzucenia kwasu do elektrolitu.
Przy wyborze akumulatora do naszego samochodu podstawowym kryterium powinna być pojemność i rodzaj paliwa, którym zasilany jest silnik. Główną specyfikacją akumulatora są amperogodziny oznaczone literami Ah. Ilość amperogodzin powinna odpowiadać pojemności, ponieważ zbyt mały akumulator nie pozwoli na poprawne działanie silnika i układów w samochodzie. Z kolei zbyt duży akumulator w stosunku do samochodu spowoduje permanentne niedoładowanie akumulatora przez alternator. Przy kupnie nowego akumulatora powinniśmy posłużyć się instrukcją obsługi auta i katalogami producentów akumulatorów.
Tak samo postępujemy przy kupnie akumulatora do samochodu z silnikiem wysokoprężnym – tutaj zazwyczaj użytkownicy wybierają akumulatory o nieco większej pojemności niż w przypadku silników benzynowych o podobnej pojemności.
Osobiście nie zalecamy kupna akumulatora w supermarkecie. Tego typu produkty po pierwsze najczęściej są słabe jakościowo i pochodzą od nieznanych producentów, a po drugie warunki ich przetrzymywania pozostawiają wiele do życzenia. Najczęściej kiepsko wygląda też transportowanie ich i całe zaplecze logistyczne. Polecamy więc kupowanie akumulatorów w sprawdzonych sklepach motoryzacyjnych, które posiadają w ofercie akumulatory takich firm jak Bosch, Exide, Centra czy Varta. Poza pewnością, że kupiony produkt będzie w pełni sprawny i wartościowy, na wypadek wszelkich komplikacji otrzymuje się gwarancję na wszelkie wady fabryczne.