Filtr przeciwpyłkowy, lub inaczej – kabinowy, występuje w większości obecnie produkowanych samochodów. Jego obecność jest niezbędna w przypadku samochodów wyposażonych w klimatyzację. Ale tak właściwie, jak pełni on funkcję i dlaczego jego regularna wymiana jest tak ważna?
Filtr kabinowy odpowiada za filtrację szkodliwych czynników dostających się do wentylacji, m.in. piasek, pleśń, kurz, drobinki asfaltu czy sadza. Pochłania on tak także brzydkie zapachy. Jak więc można się domyślić, jego zużycie może być dla użytkownika bardzo kłopotliwe. Mimo tego, wciąż wielu kierowców zapomina o regularnej wymianie filtra.
Dlaczego tak jest? Wydaje się, że wpływ na to ma fakt, iż filtr kabinowy nie wpływa na pracę silnika i innych podzespołów. Jego brak nie poskutkuje np. awarią głowicy, co nie zmienia sytuacji, że o jego wymianie trzeba pamiętać. Zanieczyszczony (zużyty) filtr kabinowy oznacza przedostawanie się do kabiny brzydkich zapachów, parowanie szyb czy słabszą pracę dmuchawy. Jego stan powinni kontrolować szczególnie kierowcy cierpiący na alergię, bądź spędzający dużo czasu za kółkiem. To właśnie dla nich świeże powietrze w kabinie powinno być priorytetem.
Należy również pamiętać, że dzięki regularnej wymianie filtra unikniemy przegrzania silnika dmuchawy. Ciężko jednak określić, co w tym kontekście oznacza słowo „regularny”. Dobrym zwyczajem, jest wymiana wszystkich filtrów (w tym filtra kabinowego) wraz z wymianą oleju. Czasem jednak, lepiej robić to szybciej – wszystko zależy od tego w jakich warunkach użytkujemy auto, czy stoimy dużo w korkach itp.
Jaki filtr przeciwpyłkowy powinniśmy wybrać? Na pewno warto wybierać produkty znanych i renomowanych producentów. Takie filtry są odporne na wilgoć i nie zapychają się przedwcześnie. Wilgoć jest bardzo szkodliwa dla filtra, bowiem powoduje ona znaczne zmniejszenie wydajności i co za tym idzie częstsze wymiany.
Na rynku dostępne są filtry przeciwpyłkowe z węglem aktywnym. Czym one są? Filtry te zawierają w sobie specjalny węgiel aktywny, który powoduje wchłanianie wielu szkodliwych substancji, takich jak np. ozon. Gwarantuje on najlepszym poziom filtracji, więc jeśli cierpimy na schorzenia górnych dróg oddechowych lub często jeździmy autem, warto zainwestować trochę więcej pieniędzy i zakupić właśnie filtr z węglem aktywnym.